WYSTAWA FOTOGRAFII TADEUSZA BUDZIŃSKIEGO

O WYSTAWIE
SYLWETKA TADEUSZA BUDZIŃSKIEGO
WYBRANE PRACE


O WYSTAWIE

W trakcie trwania Targów w G2A Arena zobaczyć będzie można wystawę prac Tadeusza Budzińskiego - wybitnego artysty fotografika, a przede wszystkim myśliwego i przyrodnika, którego działalność artystyczna i łowiecka od lat 70-tych XX wieku związana jest ściśle z Bieszczadami i Podkarpaciem.

Cykl "Ocalmy Ziemię 1972" oraz cykl "Bieszczady z obiektywem i ze strzelbą - zdjęcie Tadeusza Budzińskiego 1970-1980" dostępne będą dla Odwiedzających w dniach 23-27 września 2017.

Poza terminem Targów wstęp bezpłatny.

Podczas Targów artysta będzie podpisywał swoje albumy, a wybrane publikacje będą dostępne do kupienia na miejscu.

SYLWETKA TADEUSZA BUDZIŃSKIEGO

Tadeusz Budziński, rocznik 1938. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1974. W latach 1972-1974 był Prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1978 do 1999 kierował oddziałem ZPAF w Rzeszowie.

Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej, zwłaszcza Bieszczad i Podkarpacia. Uprawia Portret, tropi dzikie zwierzęta, fotografuje je w miejscu ich życia, w ich naturalnym pejzażu. Wiele czasu poświęca także utrwalaniu wizerunków podkarpackich miast.

Tadeusz Budziński jest autorem ponad 40 albumów, między innymi o Bieszczadach, papieżu Polaku, Podkarpaciu, Krośnie, żubrach i arabach. Wydany w 2003 roku album WILK otrzymał Grand-Prix Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii albumów w konkursie na najpiękniejszą książkę roku.

Jest uczestnikiem i laureatem kilkudziesięciu konkursów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Najważniejsze nagrody to: brązowy medal na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej „Konfrontacje” – Lublin 1973, Grand Prix Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu w roku 1974, wyróżnienie honorowe na Światowej Wystawie Fotografii zorganizowanej przez ONZ w Kenii 1974. W 1991 został uhonorowany „Wawrzynem” – nagrodą redakcji PR i TV Rzeszów. Jest również laureatem nagrody Wojewody Krośnieńskiego w 1988, Nagrody Miasta Przemyśla (1994), Nagrody Miasta Rzeszowa (1999). Przez Zarząd Główny PTTK został odznaczony dyplomem Fotografa Krajoznawcy Polski oraz medalem 40-lecia ZPAF, a także statuetką „Bieszczadzki Żubr 2008”. W roku 2009 został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Doświadczony pilot - posiada złotą odznakę szybowcową z dwoma diamentami.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz w BWA w Rzeszowie.

PATRONATPATRONAT HONOROWYPATRONAT MEDIALNY


PARTNERZYORGANIZATORPARTNER CSR